Novosti

DSCF6122

Kaže Dina da s Vodicama sve počinje i da u njima sve završava. Mislim na Dinu Stanišić. Zagrepčanku. Koja obožava ovo naše Selo. I još puno više njegove ljude. Pa ne čudi da i oni vole nju.

Tko god je bio na jučerašnjem predstavljanju njene „Mule“, knjige u kojoj je opisala svoje bitke s ovisnošću i karcinomom, zna o čemu govorim (pišem). Ušetala se sinoć u vodičku knjižnicu jedna posebno pozitivna energija. Sa sobom su je donosili svi koji su ulazili kroz vrata Stare škole. Dina ih „zarazila“. Pozitivom. Koja joj je bila veliki saveznik u (pre)teškim životnim trenucima. Bez nje ne bi uspjela. Izboriti se. Za život. Pa je ona sad njen moto. Pozitiva. Samo pozitiva.

Nije jednostavno staviti na papir svoju životnu priču. Potrebno je puno hrabrosti da biste drugima pričali o pojedinostima iz vlastitog života za koje biste najradije da o njima nitko ništa ne zna. To se posebno odnosi na dio života, dugački dio života, u kojem je vodila borbu s ovisnošću. Kad je u svojoj glavi razriješila da to želi učiniti, Dina se uhvatila pisanja i tako je nastala knjiga koju je prvo predstavila u rodnom Zagrebu, u knjižnici „Bogdana Ogrizovića“, a jučer i u svojim Vodicama. Na vodičko predstavljanje došlo je baš puno ljudi, sve redom njenih dragih osoba. Naravno da su tu bili i njeni najbliži. Sin Franko, sestra Nika i mama Đurđa. Mama je izgledala posebno sretno. Zna ona dobro što je sve Dina proživjela. Da bi preživjela. I da bi sada, kada je „iza nje“ pakao kroz koji je prošla, svojim iskustvom pretočenim u knjigu, mogla i drugima biti svijetli primjer kako ni jedna bitka ne mora biti izgubljena.

Na jučerašnje predstavljanje knjige sa Dinom je došao i njen nakladnik Denis Jurečić, a   o knjizi je sa njom razgovarala ravnateljica vodičke knjižnice Martina Tabula.

Jutros je u knjižnicu došlo nekoliko osoba kojima završava ljetovanje. Došli su se pozdraviti jer sutra moraju natrag. Sandra se vraća u Beograd, Ivana i njene dvije krasne cure u Zagreb,… I sve su tužne. Ima nešto u tim Vodicama. Pa ih zato obožavaju i gospođa Đurđa i njene cure Nika i Dina. Desetljećima traje njihova „ovisnost“ o našem Selu. A, ovisnik o Vodicama je i mladi Talijan Stefano Bianchi. Tek mu je dvadeset i jedna. Iako voli i svoje Udine, jedva dočeka ferije da može doći u obiteljsku kuću smještenu tik uz magistralu. Pored novog rotora. Prvi susjedi su im Roce. Arelištovi. Među njima i prijatelj Ante. Zajedno dijele ljubav prema fotografiji. Spominjem Stefana jer je on svojim fotoaparatom popratio predstavljanje Dinine knjige. Pogledajte ih dobro. Možda ćete preko njih i vi osjetiti barem tračak pozitivne energije koja je sinoć ovladala Starom školom.

Dina, sretno!

DSCF6149

 

DSCF6265

IMG 1702

Gospođa Boženka Bagarić poklonila nam je svoje knjige, objavljene u ovoj i prošloj godini.

One su nastavak njenih prethodnih knjiga (sad ih je sveukupno pet), a ispredaju priču o jednoj obitelji, jednom prostoru i jednom vremenu kroz kojeg smo ne tako davno prošli. Knjige su sastavljene od zapisa gospođe Bagarić u reviji Kana.

Inače, autorica je rođena u Vodicama, u obitelji Srdarev. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirala je povijest umjetnosti, komparativnu književnost i hrvatski jezik s književošću. Najveći dio radnog vijeka provela je na lektorskim poslovima.

Evo popisa svih njenih dosad objavljenih knjiga:

Danteov hodočasnik (izd. Kršćanska sadašnjost, Zagreb, 2016.)

Sava mirno teče (izd. Despot infinitus, Zagreb, 2020.)

Najtvrđi od gradova (izd. Despot infinitus, Zagreb, 2022.)

Usklađivanje koraka (izd. Despot infinitus, Zagreb, 2023.)

Ognjeni jezici (izd. Despot infinitus, Zagreb, 2024.)

Sve knjige mogu se posuditi u Gradskoj knjižnici Vodice.

Zahvaljujemo gospođi Bagarić na darovanim knjigama.

IMG 1696

Završila je naša ovoljetna radionica 3-D printanja. Zahvaljujemo curama i dečkima na sudjelovanju, a još jednom pohvaljujemo našeg volontera Jakova Minčića koji je vodio ovu radionicu. Cure i dečki su uz njegovu pomoć naučili puno o programiranju i korištenju 3-D printera.

IMG 1685

IMG 8274

Do prije nekoliko godina, dr. Anna Mladenovics bila je konzularna predstavnica Republike Mađarske u Hrvatskoj. U toj ulozi redovito se odazivala na poziv iz Gradske knjižnice Vodice da prisustvuje otvaranjima izložbi njenih mladih sunarodnjaka koji sudjeluju u radu Likovne kolonije Charlotte Lavande. Trinaest godina organiziraju je sestre Faltis, Alexandra i Roberta, zaljubljenice u ovaj dio raja na Zemlji. Što Prvić Luka, koju su odabrale za mjesto u kojem pune baterije, svakako jest. Luka je i velika inspiracija mladim mađarskim umjetnicima. Pod mentorstvom uglednih likovnih pedagoga i profesora , oni ljepote Prvića i našeg mora „unose“ u svoje umjetničke kreacije, a onda ih već spomenutih trinaest godina izlažu u vodičkoj knjižnici.

Rezultat je to poznanstva Sanje Radin-Mačukat sa sestrama Faltis. U donedavnoj ravnateljici knjižnice imale su veliku podršku. Imaju je i u Martini Tabula. Sanjinoj nasljednici. U cijelu priču uključili su se i gradonačelnik Vodica Ante Cukrov i direktorica Turističke zajednice Anita Franin. Uz njihovu potporu, a na inicijativu dr. Anne Mladenovics, koja je u međuvremenu postala ravnateljica Instituta Liszt Mađarskog kulturnog centra u Hrvatskoj, od prošle godine likovnom programu ove mađarske priče dodan je i glazbeni. Otvaranje izložbi preraslo je u Mađarski dan u Vodicama. Osim izložbe mladih likovnih umjetnika u vodičkoj knjižnici, održava se i koncert ponajboljih mađarskih glazbenika u Đardinu. Ove godine odabir je pao na Cimbaliband. Sinoćnji nastup u Vodicama bilo je njihovo prvo gostovanje u Hrvatskoj. Posjetitelji njihova koncerta u Đardinu svjedočili su sjajnom nastupu vrhunskih glazbenika.

Prije koncerta, sudjelovali su i u otvorenju izložbe u knjižnici. Nije im bilo jednostavno pjevati (i svirati) jer je u prepunoj multimedijalnoj dvorani bilo izuzetno vruće. Ipak, ni to ih nije omelo da svojom glazbom otvorenje izložbe učine još ljepšim. Srca prisutnih posebno su razgalili mladi zagrebačko-vodički glazbenici Klara, Ivan i Dominik Tomić. Osim nekoliko hrvatskih pjesama, izveli su i jednu na mađarskom jeziku. Pri tome su im se pridružili i članovi Cimbalibanda. U njihovom pjevanju uživaju i posjetitelji ljetnih misa u crkvi Sv. Križa na Starom groblju (pored Punte). Sjajni mladi ljudi. Odlični učenici i studenti. A skromnost je ono što ih posebno krasi. Vodička knjižnica nalazi se na njihovoj ruti od kuće do plaže. Svakodnevno je barem nakratko posjete. Baš su nam dragi gosti. I puno više od toga.

Uvertira u otvorenje izložbe i koncert u Đartinu odigrala se na Odjelu za mlade vodičke knjižnice. Na radionici kaligrafije, koju su održali profesori Boglárka Nagy i David Quay, sudjelovalo je desetak osoba. Među njima i Manuela Srdarev, predsjednica Likovne udruge More. Iako je pritisnuta brojnim obavezama, priliku da sudjeluje u ovoj radionici nikako nije htjela propustiti. I, bila je u pravu. Od majstora kaligrafije kao što su Boglárka Nagy i David Quay, ima se što naučiti.

I, tako je prošao drugi po redu Mađarski dan u Vodicama. Ponajviše zaslugom rasplesane ravnateljice (u Đardinu) Instituta Liszt dr. Anne Mladenovics, mađarska kultura je još jednom predstavljena na najljepši mogući način.

Vidimo se i dogodine.

U nastavku pogledajte što je na radionici kaligrafije i otvorenju izložbe svojim fotoaparatom zabilježila volonterka vodičke knjižnice Sandra Prlinčević.

 

IMG 8384

IMG 20240706 WA0001

Prije neku večer, u đardinu se odigrala predstava Vremenaste igre nastala prema meteoslikovnicama Zorana Vakule. Ma kakva predstava! I Kapljičasta, i Munjasta, i Oblačasta, Pahuljasta, Sunčasta i Vjetropirasta – sve na pozornici. A djece kao u priči. Đardin pun i prepun.

A prije same predstave, Vakula je najavio ovaj događaj na svojoj mreži i sklepao pjesmu:

Meteoslikovnice
stigle i u Vodice
u obliku predstave
za razigrane glave
- večeras u đardinu
djeci bude milinu...
Okupi se okupana ekipo
- "Vremenaste igre" u osam i po!

Predivno je bilo slušati predstavu i gledati našu dječicu koja su zajedno s glumcima stvarala pjesmicu o našem mjestu. Uz pratnju gitare, pjevalo i staro i mlado:

Nikad neću zaboraviti

Vodice,

Volim Vodice,

More i ptice.

Zaista večer za djecu i poziv na čitanje.

A tek sinoć. Još jedna književna poslastica. Pripovjedačica Sabina iz Ogulina, odvela nas u Priče iz davnine, Ivane Brlić Mažuranić. Priča o prijateljstvu diva Regoča i malene vile Kosjenke, priča o ljubavi koja pobjeđuje sve prepreke i sve nedaće.

Dođimo i večeras u đardin, poslušajmo bajkopričalicu Sabinu, poslušajmo Ivaninu priču Sunce Djever i Neva Nevičica, bajku za velike i male. Jer, sve Ivanine priče se mogu primijeniti na sve ljude bez obzira na vrijeme i mjesto u kojem živimo.

A slijedeći tjedan dođite u knjižnicu, čitajte, nađite se u bezbroj svjetova, kroz bezbroj likova, zajedno i vi u njima i s njima. Poslušajte i pročitajte.

IMG 1428

Sedamdeset godina gospodin Pero Antičević druži se s ljekovitim biljem. Od svoje pete godine. Znanje je stjecao uz majku koja je bila vrsna travarka. Bilo je to u rodnoj Bosni. Danas gospodin Antičević živi u Kninu. Od rata.

Svoje veliko znanje o ljekovitom bilju gospodin Antičević pretočio je u knjigu. Jučer ju je predstavio u vodičkoj knjižnici. Osim o bilju, pričao je i o pčelarstvu i o svom nadaleko poznatom zelenom medu.

 

IMG 1434

IMG 1422

Sve više temperature nagovještaj su dolaska velikog broja ljudi u mjesta poput Vodica, ali i vrlo izgledne sezone požara. A za nju se valja dobro pripremiti. I to ne samo nabavom protupožarnih vozila i kanadera nego i redovitom edukacijom svih koji su uključeni u sustav civilne zaštite. Stoga je Gradsko društvo Crvenog križa Vodica organiziralo edukaciju iz prve pomoći za svoje volontere i članove vodičkog Dobrovoljnog vatrogasnog društva. Edukacija je održana u vodičkoj knjižnici, a vodila ju je liječnica Vanja Letica, dugogodišnja profesorica šibenske Medicinske škole i redovita suradnica našeg Crvenog križa u tečajevima osposobljavanja mladih spasioca na plaži (uskoro će početi tečaj za novih dvadesetak mladih spasioca).

 

IMG 1377

IMG 1244

Nastavlja se dobra praksa darivanja novorođene djece u Vodicama. Jednokratna novčana pomoć mladim obiteljima, članstvo u knjižnici, slikovnica o Pinu i brošura o važnosti slušanja priča u najmanjoj dobi. Sve to pripalo je najmlađim stanovnicima Grada Vodica. U današnjem slučaju bilo ih je dvadeset i šestero. Četrnaest curica i dvanaest dječaka. Ugostili ih u vodičkoj knjižnici gradonačelnik Ante Marko Cukrov, ravnateljica Knjižnice Martina Tabula i koordinator ovih događaja Luka Lipić. Uz zadovoljstvo brojem novorođene djece, iskazana je i dobra volja i namjera da se novčana sredstva kontinuirano povećavaju. Tako i treba. U djecu valja ulagati. Na sve moguće načine.

 

IMG 1313

IMG 1015

Jučer je u Gradskoj knjižnici Vodice održano predstavljanje romana “Putnice” Mirne Andrijašević, umirovljene sveučilišne profesorice. Autorica je profesionalno bila vezana uz Kineziološki fakultet, sport i rekreaciju. Uspješno se bavila gimnastikom i atletikom, a u nekim disciplinama bila je i hrvatska prvakinja. Profesorica Andrijašević autorica je i nekoliko stručnih knjiga iz područja kineziologije.

Odlaskom u mirovinu osjetila je potrebu napisati nešto sasvim drugačije. Odlučila je prepričati zgode šest žena s njihovih putovanja u Grčku i Italiju. Šest putnica, koje su stvarne osobe, izmijenjenih imena, suočava se na tim putovanjima s raznim izazovima. One su u godinama kada u njihovim životima dolazi do određenih promjena. Fizioloških i psiholoških. Mjesta koja posjećuju u njima potiču inspiraciju, optimizam i kreativnost, a i nadahnuće za mudro rješavanje osobnih problema.

Svoj prvi roman gospođa Andrijašević predstavila je kroz razgovor s Martinom Tabula, ravnateljicom vodičke knjižnice, i Zdravkom Vampovcem, urednikom i izdavačem “Putnica”. Roman  obiluje lijepim opisima svih lokacija koje putnice posjećuju, stoga se naziva i putopisnim. Autorica vjeruje da će oni koji posegnu za ovom knjigom uživati, putujući zajedno s putnicama na zanimljiva i prelijepa mjesta, na izvor klasične umjetnosti i povijesti. Mnoge će knjiga motivirati da se i sami otisnu na putovanja.

Mirna Andrijašević piše novi roman. O njemu ćemo drugom zgodom. Ono što pouzdano znamo, i njega će objaviti u suradnji s gospodinom Zdravkom Vampovcem.

Roman “Putnice” možete potražiti na policama Gradske knjižnice Vodice. 

IMG 0917

Jučer je u Gradskoj knjižnici Vodice održan još jedan Znanstveni kolokvij o književnom stvaralaštvu Ive Brešana, četvrti po redu. I ovog puta, značajnu ulogu u pripremi kolokvija imali su sveučilišni profesori zadarskog Filozofskog fakulteta. Ponajveću profesor Mate Penava, koji je bio i moderator jučerašnjeg skupa u multimedijalnoj dvorani vodičke knjižnice.

Nakon pozdravnih riječi od strane domaćina, gradonačelnika Vodica Ante Cukrova i ravnateljice Knjižnice Martine Tabula, uslijedila su četiri predavanja.

O Brešanovom doprinosu igranom filmu govorio je dr. sc. Nikica Gilić, profesor s Odsjeka za komparativnu književnost zagrebačkog Filozofskog fakulteta i Akademije dramske umjetnosti, a ujedno i jedan od najcjenjenijih hrvatskih filmskih kritičara.

Zatim je uslijedilo predavanje o Brešanovoj univerzaliziranoj zavičajnosti  profesora emeritusa Jure Zovka. Nekoć najmlađi doktor filozofije u Europi, nakon dugogodišnje profesure na Filozofskom fakultetu u Zadru, trenutno predaje na kineskom Shaanxi Normal University Xi”anu.

U trećem predavanju posjetitelji su slušali o odnosu individualne i javne istine. O tome je pričao profesor Marko Vučetić, izv.prof. dr.sc. s Odsjeka za filozofiju zadarskog Filozofskog fakulteta.

S istog Odsjeka dolazi i Josip Ćapin, asistent, koji je govorio o politici povijesti i povijesnom revizionizmu u Brešanovom romanu “Pukotine”.

Nakon plenarne rasprave i zatvaranja IV. znanstvenog kolokvija, prisutnima se obratila i Sanja Radin-Mačukat, nedavno umirovljena ravnateljica vodičke knjižnice. Ona je iskazala svoje zadovoljstvo time što je znanstveni kolokvij postao tradicionalan, a poželjela je i da se poradi na Zborniku koji bi objedinio sva dosadašnja predavanja.

Kolokvij je i ove godine organiziran uz potporu Grada Vodica, vodičkog Centra za umjetnost i kulturu, Turističke zajednice Grada Vodica, Šibensko-kninske županije i Ministarstva kulture i medija.

Veseli što su i ovom zgodom Kolokviju prisustvovali neki od dobrih prijatelja profesora Ive Brešana, rođenog 27. svibnja 1936. godine u Vodicama. To su Slobodan Mačukat, Vilijam Lakić i Pave Roca. Njihova  pojava daje ovom skupu u “staroj” školi jednu  posebnu draž. 

 

IMG 0901

IMG 0857

Prije dvadesetak godina Vodice su dobile nagradu za najuređenije mjesto u Hrvatskoj. Na čelu resora koji je nagradu dodjeljivao bio je  Božo Kovačević. Tadašnji ministar zaštite okoliša i prostornog uređenja. Jučer je gospodin Kovačević u Vodice došao u drugoj ulozi. Istaknuti vanjskopolitički komentator i analitičar međunarodnih odnosa te  jedan od osnivača HSLS-a, došao je u vodičku knjižnicu kako bi predstavio svoju knjigu Izvanredno stanje”. U njoj je progovorio o utjecaju epidemija i pandemija na ljudski život, duhu kapitalizma, Jurju Križaniću i panslavizmu, ratovima u Ukrajini i na Bliskom istoku. U predstavljanju knjige pomagao mu je gospodin Kruno Zakarija, urednik hrvatskog izdanja (paralelno je izdana i u Srbiji). Užitak je slušatii gospodina Kovačevića. I kad gostuje u nekoj od televizijskih emisija, a i ovako uživo. To je istinska privilegija. Iz njega progovaraju veliko znanje o onome o čemu priča i dugogodišnje političko iskustvo. U periodu od 2003. do 2008. bio je i hrvatski veleposlanik u Moskvi.

I Božo Kovačić i izdavač i predstavljač njegove knjige Kruno Zakarija studirali su filozofiju. Tako su upoznali i Vodičanina Vinka Grgureva. To je i razlog što su prije jučerašnjeg dolaska u knjižnicu bili gosti obitelji Grgurev (Vilme, Bore i Vinka). Njihov boravak u Vodicama to je učinilo posebno lijepim, a ugodno ih je iznenadio i poklon koji je gospodinu Kovačeviću uručio gradonačelnik Ante Cukrov. Godi i domaćinima kad od strane gostiju čuju riječi iskrene zahvale na gostoprimstvu kakvo se ne sreće baš na svakom koraku.

U najbližem susjedstvu vodičke knjižnice nalazi se kuća obitelji Sladoljev. U njoj svoje ljetnje mjesece provodi gospodin Vladimir. Inženjerov sin. Tako su zvali njegova oca. Pa po tome i tu kuću zovu “Inženjerovom”. Jučer nam je gospodin Kruno rekao riječ-dvije o svojoj povezanosti s obitelji Sladoljev. A ona nije beznačajna. On i Vladimir su bratići. Njihove majke su sestre. To je zasigurno razlog više da i gospodinu Zakariji jučerašnji boravak u Vladimirovim Vodicama, u neposrednoj blizini balkona na kojem ljeti uživaju u druženjima i kasnonoćnim razgovorima, ostane posebno upamtljiv.

Gospodinu Vladi i njegovoj supruzi Tatjani šaljemo morski pozdrav iz VD-a. Klupa na rivi pred starom školom (i Inženjerovom kućom) ih željno čeka...

 

IMG 0859

IMG 0834

Tempera nije samo likovna tehnika. Tempera je u šibenskom slučaju i ime udruge koja okuplja zaljubljenice u likovno stvaralaštvo. Njih petnaestak.

Prije tri godine, u “koronarno” doba, jedna od “temperašica”, Dolores Bujas, imala je samostalnu izložbu u Vodicama. U knjižnici.  Prije nekoliko mjeseci šibenske su likovnjakinje  vodičkim prvašima pokazale kako Japanci pripovijedaju priče. Opet u knjižnici. A, bile su tamo i prije dva tjedna na radionici oblikovanja gline. Vole one doći u Vodice.

Došle su i večeras. Preselile one svoju skupnu izložbu iz šibenske u vodičku knjižnicu. U ime domaćina pozdravili su ih Martina Tabula i Ante Cukrov. Ravnateljica knjižnice i gradonačelnik. Na svoj način pozdravio ih je i maestro Damir Fržop. Prebirući po crno-bijelim tipkama klavijatura.

Naše drage Šibenke došle su nam u goste s izložbom “Žena”.

U katalogu kojeg su imale na šibenskoj izložbi, profesorica Zdenka Bilušić između ostalog je napisala i ovo:“Žena se kroz posljednje stoljeće emancipirala i izborila za svoja prava, pa tako i za izražavanje svoga doživljaja sebe same... Mali prostor koji su kao udruga dobile od Grada uvijek je pun smijeha, boje i veselja, prkoseći turobnim šibenskim zimama i, u novije vrijeme sveprisutnim, uniformiranim suvenirnicama... Bez velikih pretenzija, s naglaskom na amaterizmu, slikaju ove gospođe s veseljem, oslikavajući svoje dane, svoja proljeća, ljeta, jeseni i zime, svoje domove i domove svojih prijatelja. Jer, lijepo je pokloniti nešto svoje, osobno, a one daruju prije svega radost druženja...”.

Lijepo rečeno. Ako su vas ove riječi profesorice Bilušić barem malo zaintrigirale, dođite do knjižnice i pogledajte uživo radove naših dragih prijateljica iz Šibenika. Njihova izložba trajat će do sredine lipnja.

Anketa

Koliko knjiga (prosječno) pročitate u jednoj godini?
  • Više od 50 knjiga
    21.54%
  • 20 do 50 knjiga
    29.23%
  • 10 do 20 knjiga
    18.46%
  • 1 do 10 knjiga
    23.08%
  • ne čitam
    7.69%

Foto

Video

Facebook